• Arabské parfémy (RASASI, El Nabil): Kashka, Rania, Mizyaan, Mukhalat al Oudh, Maze

Všechny tyto arabské parfémové oleje mají stejný základ „Atr al Ud“ – rostlinný olej (attar – atr) obohacený o těžkou balzámovou složku oudu (agarwood). Proto to, co o nich píšu, si nepředstavujte jako čistou vůni popisovaných složek, ale jako když všechno zavřete do mastného pytlíku a přidáte k tomu lehce rozleželé ponožky.

Poleno

Lehce, opravdu – ty vysoceprocentní oudové oleje snesou jen Arabi, a to chlapi. Ale nejsou to ani takové ty málosložkové olejíčky Al Rehab v 3mililitrových kuličkových flakoncích, které se dají koupit za dva dolary v Egyptě nebo v Tunisu v medíně. Ty neobsahují žádné přírodní, natož vzácné složky – je to čistá chemie v oleji a doporučuju vyhnout se jim, resp. vyhnout se nanášení na tělo. Tyto moje parfémy jsou kvalitní vycizelované záležitosti, cena okolo 1.500 Kč za 5-6 ml oleje. Díky islámu je jejich nosičem olejová složka, která jim prodlužuje výdrž a dává zvláštní živočišný tón. Koncentrace je vyšší, než u lihových parfémů, takže se nanášejí kuličkou nebo tyčinkou. Doporučuji nanést na zápěstí – díky tomu si budete vonět celý den; vůně se uvolňuje z malých bodů, nedojde k zanesení čichových receptorů a při každím pohybu rukou si pustíte voňavý obláček do nosu (i lidem v okolí). Nedoporučuju kupovat bez zkoušení.
Jo! A prý se dají navzájem kombinovat, na rozdíl od evropských, nevadí si. Nebo to spíš nikdo nepozná…
Obrázek

  • Kashkha

Je poctou překrásné jordánské princezně Ranie. Jestli ji Rania nosí nevím (a dost pochybuju, Rania je moderní žena západního střihu, tipuji ji na nejdražší, na míru smíchané Guerlainy) a mně ji dokonce ani nezosobňuje, vykreslí mi spíš Semiramis.
Začátek je mléčně dřevitý, sladce květinový, s udovým a pižmovým podtónem. Časem se vyvíjí do dřevitosti staré santálové skříňky, vysušené časem, zřetelně vystupuje růže. Lehce zakouřená teplým ovocným dýmem narguilé – vodní dýmky. Spíš nasládlá, než sladká. Tři hodiny stejné, intenzívní vůně, jen to fikne! Neobvyklá pro Evropana, přesto nositelná i do MHD. Podle dovozkyně je Rania taky u nás nejoblíběnějším a nejprodávanějším parfémem. Nechci, aby to vypadalo, že bych podceňovala obecný vkus Češek, tím, spíš používajících nezvyklé Arabky, ale nejprodávanější zboží je vždycky nejpřijatelnější, nemusí to být nutně to nejlepší. Ale Kashka je dobrá. A má pěkný flakon.

Obrázek

  • Rania

Tahle vůně nemá se skutečnou Raniou nic společného, kromě jména. Nemá k princezně žádný vztah, ale má vztah ke Kashce – je to její svěžejší verze, pro princeznu, když byla ještě v pubertě. Květiny nejdou tak těžké, udu je minimálně a dá se vystopovat ovoce. Nejsou zaměnitelné, ale jsou si velmi podobné a kdo chce arabky vyzkoušet, tak tohle je první, co bych doporučila.
A flakon je pohádkový!

Obrázek

  • Mizyaan

Šafrán, ten známý ostrý plastový tón, jako z kořenky s pravým šafránem. Teda jestli někdo máte šafránu plnou kořenku, milionáři. K tomu ud a suché pižmo. Nádhera! Ostrost dokresluje nějaké jehličnaté dřevo, nebo spíš jeho míza. Hladká, suchá, nahořklá a intenzívní; těžký likér z bylin, do kterého dali cukru jen tak maličko, aby nepálil na jazyku.
Prý pánský. No ne. Určitě unisex, ale podle mne nejlepší z celé pětice.

Obrázek

  • Mukhalat al Oudh

Dobrý název, že? Voní to: hromada oudu, hromada ovoce, citrón, přezrálé jahody. Je strašně silná, strašně sladká. Když se zamyslím, poznám v ní ještě jasmín a perníkové koření. Tak musely vonět hurisky, odaliskám přisuzuji spíš Maze nebo Mizyaan.
No, tohle se mi teda moc nelíbí.

Obrázek

  • Maze

Můj dosud nejoblíbenější arabský parfém, ale už mne to opouští. To je důkaz, že s nákupem parfému se má vždycky počkat, protože vždycky se objeví něco lepšího.
Maze je výrazně citrusová. Jenže citrusy jsou utopené v oleji a tlumené udem, takže v žádném případě nějaký takový CK ONE, ale pěkně poctivá, hluboká, olejová lázeň s olejem z kůry různých citrusů. Řízná, v rámci možností svěží, suchá. Trochu čistič nádobí. Ale pěknééj, jak říká Jožka.

U nás tyhle vůně prodává firma Anabis, od kterých jsem si půjčila obrázky.

5 komentářů: „• Arabské parfémy (RASASI, El Nabil): Kashka, Rania, Mizyaan, Mukhalat al Oudh, Maze

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.