• MARK BUXTON: Devil in disguise (rebarbora v ledové vodce)

září 2012

Rebarbora s vodkou z mrazáku. Uřízněte na zahradě list na buchtu a olízněte řez: kyselá, trpká, řezavá, svíravá šťáva z řapíku. Kdyby to Mark Buxton neříznul ledovou vodkou, modře okenovou, dalo by se mluvit o rebarborovém solifloru (není to soliflor a není v tom vodka). Aspoň první půlhodinu. Úžasná suše ledová svěžest není ani trochu bylinná, má charakter jen a jen té kyselé šťávy, beze stopy sladkosti; to studeností se podobá DKNY Woman (ale ta je proti Ďáblovi nasládlá).

Mark Buxton: Devil in disguise

Mark Buxton: Devil in disguise


9,00

Jak je obvyklé u svěženek, prvotní řízná svěžest zmizí a uvolní prostor jiným složkám: rebarbora plynule přechází do jemného zázvoru. On možná není tak jemný, ale proti prvotní surové náloži je to jen čajíček, zázvorový čajíček (bez citronu). No taky ten…sandál. Pro mne je santál dost problematická složka, tvoří ve vůních upocenost, dojem ráno nalezeného včera navoněného prádla, hozeného večer  do spodku koše po celodenním nošení. Nemám ho ráda. Tady ale dělá speciální efekty: je totálně nesladký, zůstává jen charakteristická nakysle dřevitá složka a krásně podporuje syrovost a surovost rebarbory. Možná jsem takový santál už někdy potkala, ale nepamatuju si to. Je…prostě skvělý. Dělejte, že jste to nečetli.
Co dál? Že pižmo, že pačuli? Magnolie, neroli? Nejsou tam. V pozadí dominantní rebarbory se sice něco děje, ale rozhodně ne tak zřetelně, aby se účastníci dali identifikovat nebo odlišit jeden od druhého. Tvoří ten olfaktorický šum, hluk velkoměsta, který dělá celkový dojem, ale vlastně není slyšet, nevnímáte ho.
Píšu si tuhle recenzi v metru do bločku; teď si vedle mne sedla postarší mladá paní s falešnou značkovou kabelkou, vykoupaná v něčem lepkavém jako Nirmala…přestala jsem cítit. Jak se vrtí, doléhají na mne její větry a Buxtona to trefilo na solar plexus a zarazilo pod zem.Vím, co to je! Takový ten flakon s nalepenýma gelovýma kostičkama jako „diamanty“, moc hezká lahvička – Ungaro? Vůně smrtelná pro všechny trochu živé čichové buňky. Zcela v zajetí želatinových diamantů se mi vybavila jedna vůně, kterou mám doma a která je zkomponovaná kolem rebarbory: limitka Burberry Brit Red. Proto jsem si ji pořídila (na slepáka), jenomže je postavená úplně jinak, než Převlečený ďábel: sladký rebarborový kompot, narvaný etylvanilínem a nečím, jako třešňový květ. A zpocené pačuli. Vážně pitomá vůně, vlastně v ní rebarbora ani není; jen takový homeopatický otisk molekuly rebarborové tresti. Baba vystoupila, začínám znovu dýchat, cítím šanci, že do oběda se mi vrátí čich. Já se vždycky nechám nachytat, prý: „Jeď do práce metrem, je to rychlé a BEZPEČNÉ…“
10:30

Santálovo-šafránová indická tyčinka. Nevím, kde se bere v té vůni ta hořká trpkost, co chutná jako kousnutí do nezralé olivy. Podle složení tam nic takového není, žádné kadidlo, tabák, nerosty, vodka…nic takového. Možná je to zvláštně zpracované suché pačuli. Proč ne, santál se Buxtonovi povedl tolik, že se mi líbí, pačuli třeba taky; ostatně klasické pačuli v ní jinak cítit není. Santál lehce vystoupil, a přestože rebarboru byste už bez nápovědy asi neusvědčili, zachovává si ten kysele svěží charakter. Ten šafrán pořád tančí kolem ty svoje šamanské tanečky, je takový nenápadný, ale stále cítíte jeho přítomnost v zádech jako mražení.

Tohle je rozhodně jeden z letošních objevů. Mám jich víc, ale ne z téhle kategorie. Už jsem skoro rezignovala na svěženky s tím, že nic lepšího a ostřejšího, než DKNY neobjevím, ani Absolutment Absinthe se mi nezdál dost řízný. Jenže Devil in Disguise je geniální: ani kapka citrusů, žádné cukrování, nic obvyklého, jen suchý-trpký- kyselý-studený-orosený šťovík, brrr! Naprosto přírodní, příjemné složky, a je mi jasné, že i když to tam nepatří, v Sephoře by rozhodně nepropadla: testovala jsem na kolegiu a všem se líbila. Trochu mám pochybnosti o výdrži a intenzitě, ale to je u těchhle letních vůní problém vždycky, kyselé složky prostě zdrhají rychle.
Za mne plný počet bodů a rozhodně na můj seznam budoucích nákupů.

 • A ještě musím zahladit jeden dluh: slíbila jsem Marku Buxtonovi, že o něm napíšu, že je šarmantní, elegantní, příjemný, vtipný, inteligentní, atraktivní, přitažlivý, má erotický kukuč a takové ty věci, co ženy zajímají a muži o sobě rádi slyší. Je to pravda! Je takový! Ach. Devil in disguise.
Mr. Mark Buxton

Mr. Mark Buxton

Reklamy

29 thoughts on “• MARK BUXTON: Devil in disguise (rebarbora v ledové vodce)

 1. Tak tohle bych mela zkusit! DKNY Woman je moje nejoblibenejsi svezenka, vzdy me zarucene probere. Ziju v Recku a tady v lete mame teploty bezne 40 stupnu, takze svezenky dost uziju.
  A santal muzu taky…

  To se mi líbí

 2. :))
  Rumový ne, to by u nás nikdo nejed. Jenom perníky a linecký, nic jinýho nechtějí. V tom to mám jednoduchý. Rum (kromě kubánského) a zelená nám nesmí přes práh. Příliš živě připomínají krutá rána manželova z dob, kdy mu bylo -nást.
  S nadšením zpívám taky, ale pro velký úspěch už jen v autě, bez posádky. S nadšením jsem také tančila, ale teď už jen tak, aby to nepřipomínalo tanec svatého Víta. Ještě mám momentálně v plánu naučit se obstojně francouzštinu, namalovat obraz, šít, plést a vyměnit pneumatiku.

  To se mi líbí

 3. Pingback: Aktualizován *Reviews list | frangipani

 4. Pingback: • biehl parfumkunstwerke: al01 – ON-LINE rewiev | frangipani

 5. Pingback: NASENGOLD: #S (opilecká vůně burčáku) | frangipani

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.