• VOŇAVÁ HISTÖRIE 4.: NEPŘERUŠENÁ TRADICE INDIE, ČÍNY A JAPONSKA

Zatímco marnivá Evropa se připravuje na Kateřinu di Medici a Napoleona s Josefínou, Asie má už dávno jasno. Nejen, že umějí vyrábět a uchovávat vonné látky, ale došli k poznání o vlivu vůně na lidskou duši. Asiati nevoní (jen) sebe, nemenší pozornost věnují životnímu prostředí do nejdrobnějších detailů.

Sri Lanka, Kendy. Chrám zubu-Sri Dalada Maligawa Temple: vůně květin je dar pro Budhu*smell of flowers is a gift to the Buddha

Indie se topí v bohatství aromatických zdrojů, zejména trávy vetiver, pačuli, dřevnatý oud a hennu. Pro výrobu parfémů se zde poprvé začaly používat živočišné fixátory – cibet, ambra a pižmo. Indové parfémovali především své okolí (chrámy, domácnost), ale také oděvy a barevné směsi, kterými si na obličeji a pažích vytvářeli obřadní kresby a znamení. Indičtí parfuméři stvořili celou parfumerskou oblast: oleje „attar“, intenzívní vonné oleje s tóny pachu divokých šelem.

Čína a Japonsko nebyly tak bohaté na aromatické zdroje, přestože zde vůně měly v historii velký význam pro přírodní filosofie (náboženství), které ve velké míře sledují spojení psychického stavu s vlivem prostředí (tedy i vůní). Součástí těchto filosofií je i přírodní medicína ayurvéda, která se v celé šíři zabývá jak léčením, tak kosmetikou. Meditace a modlitby byly prováděny za spalování vonných látek, které často obsahovaly drogy (např. konopí) a proto bylo žádoucí jejich spotřebu omezovat a načasovat, což bylo důvodem vzniku suchých zápalných směsí (tyčinky, kužele, hranoly), které hoří jen po určitou dobu. Parfemace se tedy týkala především okolí člověka, a to až do takových detailů, jako parfémování tuší pro kaligrafii mošusem získávaným v tibetských horách (existují vůně, které uvádějí ve složení kaligrafickou tuš  – jde v podstatě o takové marketingové označení pižma, je to pak pro zákazníka mnohem zajímavější).

Sri Lanka, Kendy. Chrám zubu-Sri Dalada Maligawa Temple. Par fumum. Drogy-nedrogy, tady je kouře množství větší, než malé, a všechny nás to povznášelo, i když kuřárna je v zahradě, díky Buddho.*Here is smoke enough. Although smoking room located in the garden on the air, all of was exalted. Thanks, Buddha.

VOŇAVÁ HISTÖRIE Všechny díly seriálu:

 1. díl: Pravěk, Egypt a Řecko
 2. díl: Stará Asie
 3. díl: Středověká Evropa
 4. díl: Nepřerušená tradice Indie, Číny a Japonska
 5. díl: Zpět do Evropy
 6. díl: Konečně Paříž
 7. díl: Molekula vůně štěstí

 

podpis_ROM

Co najdete v galerii? Zase to nebude přímo fragrant; přírodní látky dodnes Asiati využívají v hojné míře nejen k získávání vůní, ale také léčivých látek a mnoho léčebných postupů zahrnuje i aromaterapii. Takže: čínská ayurvédská lékárna v Bangkoku. (+ Sri Lanka + jedna žena v sárí; neumím bohužel odpojit fotky v galerii)
*What’s in the gallery? Again it will not directly fragrant. Natural substances Asians still used in abundance, not only for scent, but also for medicines. Many treatments including aromatherapy. So: Chinese ayurvedic pharmacy in Bangkok. (+ Sri Lanka + one woman in a sari, unfortunately I cannot exclude some photos in the gallery, technical problem)

VOŇAVÁ HISTÖRIE Všechny díly seriálu:

 1. díl: Pravěk, Egypt a Řecko
 2. díl: Stará Asie
 3. díl: Středověká Evropa
 4. díl: Nepřerušená tradice Indie, Číny a Japonska
 5. díl: Zpět do Evropy
 6. díl: Konečně Paříž

podpis_ROM

2 thoughts on “• VOŇAVÁ HISTÖRIE 4.: NEPŘERUŠENÁ TRADICE INDIE, ČÍNY A JAPONSKA

 1. Pingback: Aktualizován *Reviews list | frangipani

 2. Pingback: Aktualizován *Reviews list | frangipani

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s