PIERRE BALMAIN: La Môme (Regardez-moi, Milord)

listopad 2011

Tahle žena je La Môme, Vrabčák (1962):

Takové obočí nemá ani Tuttáč.

Současně s premiérou filmu v roce 2007 uvedl Balmain limitku, která je poctou Edith Piaf. Parfém zkomponoval Guillaume Flavigny, který je autorem Ambre Gris (taky pro Balmain) a zajímavé je, že nemají vůbec nic společného. Jakoby vůbec nevyšly ze stejné ruky, ale obě jsou hodně povedené.

balmain_la_mome_romana_granatova

Vrabčák je především a vlastně výhradně pryskyřičná kompozice. Všechno ostatní jde stranou a jen přihrává, a až úplně na konci, po několika hodinách, se vyjeví lahodná potravinářská vanilka, taková Cinematická.
Hodně neobvyklá vůně, nedokážu ji s ničím srovnat – pryskyřičné vůně, které znám, jsou zlaté, hladké, jantarové. La Mome je trpká, syrová, drhnoucí. Jako když spolu s mízou ze stromu teče taky voda z kůry a kmene. Nevoní po čerstvém dřevu, vlastně v ní samotné dřevo vůbec cítit není. Jen ta čerstvá tekutá míza, ještě neztuhlá do smoly. Tohle je TA myrha.
A aby nebyla tak drsná, tak je vyladěná růží a vanilkou do příjemné nasládlosti. No a v základu nezbytné krémové pižmo. Balancuje přesně na hranici orientu, pižmové krémovky a pryskyřičného solifloru. To je dobře, že do ní nedali kadidlo, i když si o to tenhle základ přímo říká! Ztratila by jedinečnost.
Vlastně…vlastně je to přesně ta písnička nahoře. Hlas je ostrý, řezavý, syrový, melodie sladká, sladkobolně veselá, až kolotočová a výsledek? Autentický. Přitažlivý. Milord se podívá a podlehne. Hodně moc tu vůni mám ráda a je v mém TOP XX žebříčku. Nevoní mi lahodně, jako třeba moje oblíbené Hermesy, ani není pikantní, jako momentální favoritka Madragore Pourpre, ani nemá čajovou příjemnost Pondichéry, či tajemnost Nu. Ale je zajímavá, nápadná a přitom všem v okolí (i kolegyni Olince!) příjemná, přestože to není prvoplánová, nekonfliktní líbivka.

Škoda, že se nedá koupit a že zmizela z regálů bez povšimnutí (přitom ji prodával Marionnaud za celkem dobré peníze); on vůbec Balmain je jedna ze značek, která je u nás neprávem upozaděná (stejně, jako třeba Estee Lauder), přitom takový rejstřík a v jakých flakonech! Pokud ji uvidíte, dejte mi vědět, malou zásobu pro příští generace se vyplatí zanechat.

podpis_ROM

1 komentář: „PIERRE BALMAIN: La Môme (Regardez-moi, Milord)

  1. Pingback: ANNICK GOUTAL: Nuit Étoilée EdT | frangipani

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.