• AGENT PROVOCATEUR: Na svádění trochu nešika

dzona

Když půjdete pražskou Pařížskou ulicí a zahnete kolem butiku Hermes do krátké boční uličky, uvidíte vývěsní štít kadeřnictví, zajímavého nejen tím, že si tu kdysi filmaři vybudovali interiéry fiktivni cestovky pro film Samotáři. Ale o kadeřnictví teď nejde. Ještě před ním minete suterénní obchůdek, kam je vidět okénky nad chodníkem, když se sehnete. A podíváte se tam určitě, k tomu vás přinutí korzety a podvazky v signální rudé a černé vystavené u vchodu. Je to jedna z více než čtyřiceti poboček obchodů Agent Provocateur ve světě.

Podnik synka Vivienne Westwoodové

Uvnitř to není tak zas horké, jak se zvenčí zdálo. A hlavně proto, že je to interiér, který na sebe strhává mnohem větší pozornost než zboží. Vchodem je vlastně schodiště, nevede nahoru, ale bočně dolů, kamsi, kde nepochybně býval sklep měšťanského domu. Omítku otloukli až na červené cihly, podél schodů umístili, nejspíš pro větší parádu a zmenšení prázdnoty prostoru, ozdobné černé kované zábradlí. Dohromady směs okázalého minimalismu s dekadentní zdobností. Celkový dojem spíš gothic než erotika.
Kate Moss a její předlouhé nohy. Je aktuální tváří (spíš tělem) Agenta Provocateura.

Kate Moss a její předlouhé nohy. Je aktuální tváří (spíš tělem) Agenta Provocateura.

Agent Provocateur je značka luxusního hambatého prádla, provokativního, ale tu a tam také se špetkou nostalgického retra, tedy s mašlemi, krajkou a labutěnkou na pantoflíčkách na podporu fantazie. Ta prý chyběla zakladateli značky Josephu Corrému na běžném erotickém prádle, které chtěli s manželkou prodávat, a tak se z nespokojenost nakonec rozhodli založit vlastní značku a šít si prádlo podle svých představ. Měli obrovský úspěch, což se dalo čekat, neboť Corré je synem Vivienne Westwoodové, takže celý Londýn byl na jeho prádlo zvědavý. Butik v Soho otvírali na podzim 1994 a prý se ji do konce roku investice vrátila, jak obrovský byl zájem. K prádlu přidali o 6 let později svůj první parfém. Dnes už Corrému značka nepatří, prodal ji, když se s ním manželka rozvedla. Corré teď podniká ve „slušné“ módě pro muže A Child Of The Jago a k tomu založil kosmetickou značku Illamasqua. Obchody Agent Provocateur ale prosperují dál. V tom pražském můžete kromě prádla vyzkoušet tři parfémy značky, od dvou jsem dostala vzorek.

Gent ProvocateurAgent Provocateur

Je to jasně čitelná vůně s dobře rozlišitelnými složkami. Prvních pár hodin je nejvýraznější šafrán, prašně dusivý spíš než pudrový. Hned po nastříkání šafránu dost ublíží kmín, ztěžkne pod ním a vypadá to, že vůně bude hodně tělesná. Ale není, neboť kmín vzápětí vyprchá a místo něj se ukáže tlumená růže a citrusvý vetiver, což je celkem líbivá kompozice, suchá, ale ne k zalknutí, tělesná, ale ne vulgární. Trochu připomíná prádlovou gumu, což mě zaujalo a vzpomínala jse, kde jsem tohle cítila – a vzpomněla jsem si: V Comme des Garcons 2011, podivné vůni průmyslové lepidla se šeříkem. Šafrán, přesněji složka zvaná safraleine, tam vytváří úplně stejnou prašnou amosféru.

Provokativní Agent není ani náhodou, nemyslím si, že by se muži v jeho přítomnosti začali potit a ošívat. Spíš tipuji, že by mohl zaujmout příznivkyně pudrových vůní, pokud by chtěly rozšířit sladký repertoár o něco štiplavějšího.

Petale NoirPétale Noir

Novější parfém už z éry po Corrém, podle názvu by to měla být vůně květinové. Na první přivonění se to i zdá, lehce připomíná Aimez Moi Caron, dřevitou badyánovou fialku. Ale jen chvíli. Vzápětí se přidá – a hned vyvane – suchý šafrán (připomínka Agenta č. 1?), pak další květiny, hlavně růže a ylang, s ovocnými kudrlinkami ve vzduchu, cítím hlavně seschlou broskev a mandarinku. Následuje nástup kůže, dřeva, kosatcového kořene, ovocné pryskyřice, také jako z třešňového stromu. Chybí někomu něco podstatného? Asi ne. A podle toho to také voní. Od všeho špetka a dohromady chaos. Není to nepříjemné, spíš zmatené. Naštěstí řada složek tuhle přetlačovanou vzdá a ustoupí. Ty zbylé vytvoří chladnější květinovou směs s ovocnou lilií na černém semiši. Není to špatné.

P.S. Trvanlivost obou vůní je obdivuhodná. Při focení dostaly vzorky zabrat, skoro jsem je uvařila šikmém, ale prudkém prosincovém slunci. Ampulky byly horké, takže jsem přepokládala, že je druhý dem vyhodím. Ale kdepak, dokonce ani o měsíc později nejeví známky rozkladu.

Reklamy

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s