• CARTIER: LA PANTHERE (Kandidát na novinku roku)

dzona / 22. Březen 2014

Cartier už jednoho pantera měl, je to už déle, téměř třicet let, takže při všeobecně rozšířené módě reedicí bylo asi jen otázkou času, kdy si na něj vzpomenou. Až potud nic neobvyklého. Překvapení se přesto konalo. Tahle novinka není zředěný odvar, je to vůně nová, přitom klasičtější než původní Panthere z roku 1986.

Tahle miniaturka byla nečekané narozeninové překvápko. Dokonce dvojnásob nečekané, jak jsem zjistila, když jsem k La Panthere přivoněla.
Panthere, ročník 1986

Předchůdce jsem neznala, ale nedalo mi to a naklepala jsem název do klávesnice a krátkým průzkumem internetu zjistila, že by k mání byl (čímžto prodejkyni děkuji, neboť díky ní jsem získala nejen vzorek, ale i sebevědomí znalce). Panthere voní, hlavně zpočátku, jako parfém aldehydový. Úvod má překrásný, je to směs ovoce a pichlavých pryskyřic. Ovoce je perlivé i svíravě zelené, pryskyřice mají ostré jehličky, takže aby to nebolelo, objeví se ne sice květ, ale báječně aromatický čerstvý zázvor. Tím je nádhera úvodu kompletní a je čím se kochat, jenže jen krátce. Střední pasáž už tak vzrušující není. Mění se sice v temný balzamický proud, na povrchu studený karafiát, jenže pod ním…, no pod ním je všechno možné. A to je probém téhle vůně, byla tak přecpaná složkami, až se vzájemně neutralizovaly do sotva identifikovatelného závanu. Z toho množství různých aromat květin, ovoce, dřev a pryskyřic, jsou ještě tak nejjasněji patrné narcisy, odér cibetky a přidušené dřevo. V koncentraci EdT, kterou jsem měla k dispozici, jsem si ale říkala, kde ty kytky všechny jsou, neboť po výrazném úvodu se zbytek vůně odehrával v intimitě na kůži.

Hlava pantera vystupuje jako motiv vlomený do zadní stěny stěny flakonu.
La Panthere, ročník 2014

Nová verze je vyhraněná a jasná. Na první pohled nesouvisí s původním Pantherem, ale jen proto, že každá působí jiným celkovým dojmem. Je to jako dívat se na šaty stejného střihu, ale jednou z divoce vzorovaného a podruhé ze střízlivého jednobarevného materiálu. V té střízlivosti vynikne krása tvaru a zrodí se elegance. Podobně je to s oběma pantery. Z Panthere, nerozumně přecpané ingrediencemi, z nichž jen málo dostává skutečně prostor se projevit, vytáhla Mathilde Laurent, autorka nové vůně, jen pár složek typických hlavně pro pokročilou fázi vývoje. Propojila základ s ovocem v hlavě a výsledek je okouzlující, je to variace na chypre velmi klasického typu. Není v ní nic rušivého ani rozptylujícího, jen klidný lišejník s měkkým pižmem a aromatem vzdálené mísy ovoce, asi tak, jakoby byla ve vedlejším pokoji. Lišejník tak získává příjemnou nasládlost, aniž by ztrácel svou suchost. Navíc oproti oficiálnímu složení je tam výrazně znát šafrán se svou suchou vůní prádlové gumy. Velmi podobnou té, která je typická pro Agent Provocateur. Z druhé strany by se mohl postavit flakon Mitsouko a máte představu, do jaké kategorie asi La Panthere patří.

Určitě to není vůně pro každého, v současné mainstreamové vlně ovocenek, ovocných růží a pačuliových pralinek trčí jako samorost. Ale kdo ví, možná je přežije a stane se klasikou, měla by na to.

Reklamy

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s