• AL ALWANI: Krajina uleželých dřev

dzona / 10. Duben 2014

Alwani Group je saudskoarabský rodinný podnik založený před více než dvaceti lety, původně pro výrobu módní konfekce, později přibyla také kosmetická divize Al-Alwani Memoni Perfumes, zahrnující i parfémy. Část je určena pro místní trh a vychází z tradic arabského parfumérství, kde se s vůní pracovalo rafinovaně a neomezovala se jen  na osobní potřebu, ale také provonění prostoru vykuřovadly. V pohádkových orientálních flakonech pak nabízejí oleje i parfémové vody. K tomu ještě parfémové pudry a tělová mléka a krémy. Takže je po čem toužit. Naopak „západní“ řada tohle kouzlo zcela postrádá, flakony i názvy připomínají spíš drogérkovou produkci, ačkoli značka zdůraňuje kvalitu výběru surovin i designu. Takže výběr je jasný, určitě má přednost tradice.
Dřevitá dekorace u vzorků samozřejmě není agarové dřevo, ale dřevokazná houba, kterou jsem sebrala v parku. Byla vysušená a na slunci z ní vystupovaly drobné černé kapičky. Aroma jí ale absolutně chybí, byla jen cítit jen slabě po papíru. Dřevitá dekorace u vzorků samozřejmě není agarové dřevo, ale dřevokazná houba, kterou jsem sebrala v parku. Byla vysušená a na slunci z ní vystupovaly drobné černé kapičky, ovšem absolutně bez jakéhokoli aroma.

Oud na čtyři způsoby

Z obrovské produkce značky jsem vyzkoušela čtyři vůně, napoprvé všechny najednou, což byl hloupý nápad. Oudové silice, které jsou v určitém množství v každé z nich, se spojily v neproniknutelný oblak. Zoufala jsem si, jak je možné, že jsou si ty čtyři vůně tak hrozně podobné. Jenže pak přišlo překvapení, úvodní odér rozleželého dřeva se rozplynul a každá z vůní se vydala jiným směrem. Při dalším zkoušení, tentokrát už jednotlivých vzorků, se ukázalo, že odlišné jsou samozřejmě už od počátku. Jestli je něco spojuje, pak právě jen oud jako typická domorodá příchuť.

.

Bab al Hara

Nedejte se odradit tím, že má jít o pánskou vůni. Je to nádherné měkce pudrové dřevo s hlubokými vlhce zemitými tóny. Komfortní, neboť pudr je velejemný, čímž působí blaze i na duši. Navíc je příjemně chladivý, hlavně díky hřebíčku s citrusovým vetiverem. Zajímavý a nepopíratelně ženský akcent pak k pudru přidává mýdlová čistota, navozená nikoli alhedydy, ale šikovně použitým kardamomem, právě ten „umí“ jemné toaletní mýdlo.

.

Attari Wabas

Komu se v parfémech zdá ovoce banálně sladké a růže banálně líbivé, měl by vyzkoušet Attari Wabas, aby poznal, jak osobitá může být interpretace těhle složek. První dojem ale zavádí úplně jinam – k pánské kolínské s pichlavými jehličkami chladivé svěžesti. Svěžest rychle vyprchá, ostré jehličky zůstávají a vtělují se v cosi jako v sušené až pečené ovoce, hlavně jsou cítit meruňky. Sušené nebo pečené? Něco mezi. Jakoby ležely na prudkém slunci, které je ožehlo. Stejně tak se stalo dřevu a skrytým růžím. Pocit sucha podporuje prachově jemné štiplavé koření i postupně sílící hořkost. Svérázná vůně pro silné osobnosti.
Něco pro navození atmsféry: Specialistou na výjevy z arabského z arabského prostředí konce 19. století býval ve Vídni narozený a nepříliš známý malíř Rudolph Ernst.

Něco pro navození atmosféry: Specialistou na výjevy z arabského prostředí konce 19. století býval ve Vídni narozený a nepříliš známý malíř Rudolph Ernst. Tenhle obraz se jmenuje Parfumér.

Oud Wow

Připomněl mi Eau de Cartier Essence de Bois, povedenou letní vůni dřeva prosyceného vodou a prohřátého sluncem na čerstvém vzduchu. Hlavní rozdíl je v tom, že Oud Wow neobsahuje rozmáčené sitrusy, typické pro Essence de Bois. Čiší z něj ale stejný velebný klid a pocit, že se můžete zhluboka nadechnou na zdravém povětří. Oud je tu dost silný, až očouzený, ale když si dáte pozor, postřehnete v něm skrytou růži.

.

Jamra Attar

Má ohromně zajímavý karamelový nádech, o kterém jsem musela dlouze přemýšlet, odkud ho znám. A pak najednou ta vzpomínka vyskočila – to je roibos. Kvalitní červený roibos má sám o sobě medovou a mléčně karamelově nasládlou vůni, ať už suchý v krabičce nebo uvařený v šálku.Nepředstavujte si ale něco na způsob Eau Parfumee au The Rouge Bulgari. Jamra Attar není monotématický, je to parfém typu „arabské tržiště“ se směsí rozmanitých libých vůní – a pro plastičnost i pachů. Dobře znát jsou zralé citrusy a melouny, uleželé dřevo, chladně kousavého kvůli výraznému hřebíčku, badyánu a muškátu. Je tam aroma krémových i prostě jen mastných pryskyřic, vůně růží a v závěru i závan trochu zpocené kůže. Dohromady parfém plný života, veselého ruchu a spokojenosti.

Reklamy

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s