• Muzeum lidských pachů

Die Geruchskonserve. Konzerva lidského pachu. Každý z nás má jiné složení potu, který v reakci s pokožkou vytváří originální pach, jedinečnou chemii, unikátní parfém lidského těla; zachovat si vůni svých babiček, dědečků, předků nejen v paměti, ale taky v zavařovačce…no, někomu to možná může připadat jako dobrý nápad. Proč ne, není to škodlivé, jen možná trošku divné. Tak máte-li zájem, račte objednávat pachové urničky:

Jenže originální Geruchskonserve není nic bohulibého. Když v lednu 1990, po pádu Berlínské zdi, demonstranti vstoupili do sídla Stasi, nalezli spoustu reliktů komunismu. Velká část byla již zničena zaměstnanci Stasi, jistě, stejně jako u nás, nejdřív zmizely důkazy o zaměstnancích a nejvýznamnějších StBáscích, kteří dnes vesele podnikají na státních zakázkách. Hromady důkazů ale zůstaly a v oddělení sledování narazili na zásoby konzercv lidských pachů.

Stasi v 70. letech vyvinula metodiku uchovávání lidského pachu disidentů, zachyceného na sterilních porézních hadřících a hermeticky uzavřených v označených skleničkách.Vzorky se odebíraly tak, že při výslechu osoba seděla na speciálním dírkovaném křesle, pod jehož potahem byl hadřík vložen nebo získávali oděvy disidentů při vloupání do jejich domovů (tady u nás někdo loupí levé ponožky, ale podezřívala jsem manžela, že je bordelář).

Vzorky sloužily k možnému pozdějšímu sledování osob podezřelých z nepřátelství k režimu. Špičkově vycvičení psi dokázali rozeznat v místnosti pach lidí, kteří ji již opustili, a tím zjistit, kde se sledovaná osoba pohybovala. Orwell by zíral!

 

Pachové konzervy můžete vidět v Berlíne ve STASI muzeu, nebo v zbrusu nově otevřeném špiónském SPY muzeu. To druhé se mi zdá lepší, neboť zde mají další zajímavé exponáty, jako například podprsenku se zabudovaným fotoaparátem, zvětšující poprsí minimálně o dvě velikosti. Stasi-push-up.

podpis_ROM

Reklamy

9 thoughts on “• Muzeum lidských pachů

  1. A znáš pražské mini-spy muzeum – pozorovatelnu stb ve věži sv. Mikuláše? Jak tam ti chlápci špehovali lidi a mezitím si normálně zapisovali do kalendáře něco jako „čtvrtek: Božena narozeniny – koupit květiny“… fascinující.

    To se mi líbí

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.