• FARINA 1709: Eau de Cologne (zrození kolínské vody)

Giovanni Maria Farina se narodil ke konci 17. století a ve čtyřiadvaceti letech přesídlil z rodné Itálie do německého Kolína, kde pod svým jménem založil značku, jenž je dnes nejstarší dosud fungující voňavkářskou firmou. Svůj výrobek nazval (překvapení!) po svém novém domově a kolínská voda byla na světě. Skoro o sto let později se o značku Farina přetahovali otec a syn Mülhensovi, aby se do toho vložila rodina Farinovic, která nakonec soudní při vyhrála a Mülhens si tudíž svou kolínskou pojmenoval 4711 podle čísla popisného.

Ale dost už historie, pojďme se věnovat vůni. Pochopitelně se srovnání se známější a více rozšířenou 4711 nemůžu vyhnout, ale budu stručný: Farina je ovocnější, květinovější a celkově víc na dámské straně.

Kolínská, respektive její původní a základní podoba jaksi nemá čím překvapit, takže zmiňovat citrusy v úvodu a následný květinkově podmalovaný střed se mi zdá banální. Zajímavější nicméně je to, že ač jsou tu citrusy působivě věrné, nedá se jim upřít elegantní tlumenost. Ta úspěšně brání dojmu, že nositelka před chvílí skončila s krájením několika kil citrónů, ve kterých se následně vyválela. Místo toho Farina vydává skutečnou citrusovou vůni, jenž se zanedlouho ještě zjemní nástupem florálních složek. Taky nízká koncentrace eau de cologne má zřejmě na uhlazenost vůně svůj vliv.

WP_20140925_002

Květinová část vůně je příjemně přírodní a uvěřitelná, připomíná mi provedení květin ve vůních Florascent. Nejsem si jistý, jestli mě nešálí nos, ale po několika minutách ve Farině cítím i slabounký ozónový tón. Pokud tam skutečně je, přidali jej podle mě současní výrobci – pochybuju, že něco takového v 18. století znali. Šťastní to lidé. Plně rozvoněná a usazená vydává 1709ka vyladěnou svěží florální vůni, soulad a harmonie dokonce hrají důležitější roli než osvěžení. Až mě napadá, že by nebylo špatné ji vyzkoušet jako toaletku nebo parfémovou vodu. Překvapení jsem se dočkal ráno, po večerním testování vůně. Ačkoliv se už nedalo mluvit o navonění, kůže v místech, kam jsem předešlý den Farinu nanesl, stále malinko voněla – jako po umytí kvalitním parfémovaným mýdlem. Pokud se budete s někým muckat třeba i den poté, co jste kolínskou použili, zapůsobíte. Moc příjemné.

Kolínská Farina je výborná a bezpečná vůně – bezpečná ve smyslu, že nemůže jakkoliv vadit, nebo zavazet. Pro ty, kteří považují Echtku 4711 za příliš fresh a nechtějí platit majlant za kolínské od Guerlaina nebo Chanelu, je jako stvořená. Flaštička se v kabelce, kufříku nebo batůžku rozhodně neztratí; navoní, vyčistí skvrnu, vydesinfikuje, umyje a hlavně při tom všem vždy potěší.

PS: Taky vám paní z propagačního obrázku připomíná krasavici mého dětství Martu Skarlandtovou?128fs318181derad_podpis

1 komentář: „• FARINA 1709: Eau de Cologne (zrození kolínské vody)

  1. Pingback: • INSTAGRAM RETRO – podzim 2014 | frangipani.cz

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.