• Nina Ricci: L`Air du Temps Couture Edition + history of bottle (gallery)

září 2012 Holubičky. Zelené, 2009. Stejné složení, flakon zelený a péřové boa. Další limitka z nepřeberné řady hravých flakonů old-school vůně od Niny Ricci.

2009, L`Air du Temps Couture Edition

Obsah této zeleniny je stejný, jako klasických holubiček, takže se asi nic nového nedozvíte, zná je každý. Ale věděli jste, proč je tento flakon zelený a jak vypadal ten úplně první, poválečný? No tak to vám povim.

 • Nejdřív obsah:

Název je tak složitý, že se to u nás nikdy nemohlo chytnout, a začátek je divný taky. Ale velmi rychle se vybere do sladce rtěnkovité karafiátovosti, podbarvené zeleným vetiverem a pryskyřicí. Je výrazná, trochu otřejší, ale příjemná. Já ty optimistické rtěnkovité vůně ráda čuchám, ale moc je nenosím – kromě Iris Ganache, která je ale temná, čili: pesimista. Jako já. Obvykle jde o kompozici z karafiátu a/nebo růže a/nebo kostace, v celkem libovolném poměru, na základě z mastného pižma. Z toho vždycky vyleze stokrát ověřená příjemná a veselá vůně, která sice není moc originální, ale potěší. To jsem zvědavá, jestli holubičky přinesou taky nějaké jiné zobání…
Po hodině: ani ne. Nejostřejší tóny vyprchaly, ale charakter vůně se nezměnil. Je jemňoučká, neobtěžující a ten karafiát z ní pořád vesele vykukuje.
Rozhodně tahle babička, která je od roku 1948 (holubičky jsou opravdu symbolem míru, byla to první vůně Niny Ricci, která vznikla po válce) flagshipem značky. Je dostatečně dobrá na to, abyste na okolí udělali dojem krásně navoněné dámy (pozor, dámy – ne ženské, nebo holky!) a navíc není drahá. Tady oceňuju poměr cena/výkon víc, než povedený. A ten flakon je fakt nádherný a hodí se na poličku. No prostě: měli byste to mít doma, i když se tím nebudete vonět. :)

 • A teď forma:

Lahvička s holubičkami je fenomén. Od vzniku prošla mnoha změnami, no a vlastně úplně první holubičky vůbec nebyly holubičky, ale květ. Lalique, který v té době už měl renomé zkušeného návrháře a výrobce parfumerního skla, nepracoval jen pro Guerlain. Pro Dech doby vytvořil flakon ve tvaru květiny s mírovou holubicí na víčku.

1948 – první flakon – květ, Lalique

1951 – o tři roky později, kdy už se Francie vzpamatovávala z poválečného nedostaku surovin, vytvořil René Lalique holubičky. Změna nebyla tak zásadní, jak se zdá – spodek flakonu, na kterém sedí holubičky, je stejný květ, jen se zatočenými okvětními lístky

1951 Lalique

1955 – modernizace – holubička osaměla

1955 Lalique

V 70. letech se vrátil holubičce parťák a vedle stabilních flakonů z bílého skla ve žluté krabičce a kabelkových válečků se rozpoutala nádherná hra s limitovanými edicemi.
1991-93 – čtyři limitované edice s barevnými holubičkami

Limitky 1991 – 93

1996 – okřídlený flakon

1996

1998 – holubička usedla na zeměkouli

1998

2004

2005 – flakon v barvě jantaru „Ambra“

2005

2006 – perleťové holubičky „Pearl“

2006

2007 – černá a bílá dvojice „Prestige“

2007

2008 – černý výroční flakon „60th anniversary“

2008

2009 – Haute Couture holubičky

2009

2010 – Philippe Starck, právě módní designer, navrhl limitku, která měla úplně nový charakter (pořád v tom hledejte dvě holubičky, ano)

2010

Tohle všichni znáte – to je Starck

Zatím poslední: 2011 návrat ke kořenům, růžová L´Air de Nina Ricci

2011

Vedle výročních limitek se stále stejným obsahem, ve kterých se teď už ani čert nevyzná, vznikaly také kabelkové flakony s totožným obsahem (ten nejpěknější samozřejmě Lalique):

kabelkové flakony

NR

NR

A v posledních letech také verze s pozměněnou recepturou – modrá, růžová a tak. Dejte si pozor, ať nekoupíte výhodně něco, co vůbec nechcete!

barevné limitky

A závěrečný obrázek k holubinkám: slavnostní balení limitky z devadesátých let, kdy otvírala novou kolekci oblečení.

domeček – sběratelská vzácnost z 90. let

Holubičky najdete v nesčetných dalších verzích a variantách, existují šperky, bižuterie, doplňky s jejich motivem, samozřejmě miniaturky v různých atraktivních krabičkách, sběratelské předměty (po česku: krámy). Každý fanoušek voňavek by měl mít jen tak, z nostalgie, aspoň jeden krám doma.

.
Zdroje obrázků: archiv Nina Ricci, ebay.com, etsy.com

Reklamy

15 thoughts on “• Nina Ricci: L`Air du Temps Couture Edition + history of bottle (gallery)

  • Hm. Už jsem to dnes někomu slibovala. Objevila jsem IG, ale LEPŠÍ, a dokonce i levnější, myslím. Už jsem si vzpomněla, co to je – mám ho mezi vzorkama Tauera. Tak já bych si to asi nechala na nějakou srovnávací studii… A jinak: ráda tě tady vidím! :) K tobě na návštěvu přijdu, až tam na mne nebude číhat žrádlo. Přečetla jsem si ty kančí zvěrstva v mailu, ty tam máš určitě i fotky, to by mi udělalo zle, mám anorektický režim…

   To se mi líbí

 1. Na srovnání se těším…
  A neblbni, zvěřina je určitě zdravá…taková… dietní…
  No – tak vynechej příspěvek 11. 11. – to nás čeká pečená husa s bílým a červeným zelím a různými knedlíky a nadívané husí krky s mandlemi, a pak 25. 11.- to bude KROKAŘ – vykostěný krocan, ve kterém je kachna, ve které je kuře s kaštanovou nádivkou….

  To se mi líbí

 2. Pingback: • Nina Ricci: L`Air du Temps Champagne | frangipani

 3. Pingback: • Nina Ricci: L`Air du Temps 2013 bottle | frangipani

 4. Pingback: Co chytnete na blešáku v Paříži + galerie: Marché aux puces Av. Georges Lafenestre, Paris | frangipani

 5. Pingback: DIOR: Tendre Poison (čertovo lejno) + galerie: Botanicus, Ostrá (CZ) | frangipani

 6. Pingback: Príma parfumerie: Sephora Champs Elysées, Paris: chcete pojmenovat svůj Dior J’adore? | frangipani.cz

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s