• COMPTOIR SUD PACIFIQUE: Ecume de Thé (dáme čaj?)

Uvařila jsem si čaj, zvaný Staročeský perník. Nevím, jestli se tomu vůbec ještě dá říkat čaj. Má to složení spíš na lžičku, nebo do parfému: ibišek, jablko, pomerančová kůra, skořice, mandle, zázvor, růže, divizna… Krásné složení, že? Voní to příjemně, ovšem chuťově je to taková ta červená, nakyslá voda, jako všechny ovocné čaje. Já tak nějak neumím ovocné čaje ocenit. Přijdou mi všechny stejné. To mě ovšem nezabrání vždycky znovu se nechat nachytat nějakým podobným úžasným složením.

20141204_205830 (800x523)

 

Každou zimu se pídím po dobrém ovocném čaji na večerní popíjení. Ne každý večer se dá pít portské a když si dám zelený nebo černý, nemůžu usnout.

A v létě jsem zase vyhlásila pátrání po nějaké inteligentní čajové vůni. Jednoho adepta jsem našla, Écume de Thé od Comptoir Sud Pacifique. A hádejte co? No, přesně. Už se nevyrábí. Jsem hold smolař. Každopádně jsem na léto schrastila odstřik a tímto vyhlašuji nové pátrání. Zelenočajovky typu těch od Elizabeth Arden ze soutěže předem vyřazuji.

 

20141204_203451 (800x600)

 

Comptoir Sud Pacifique byla založena milovníky cestování s myšlenkou tvořit vůně jako olfaktorické suvenýry z cest. Mimochodem, jedna z identit Pierra Montaleho je spojována i s touto společností.

Écume de thé (čajová pěna) by nás tedy měla zavést patrně do Číny, na čajové plantáže. A skutečně je to čajovka par excellence.
Bezprostředně po nástřiku vás překvapí žiletkově ostrý bergamot, který až štípne do nosu a nádechem jej ucítíte i na patře. Ve vteřině je ale ostrost pryč a máte pocit, že jste zabořili nos mezi čerstvé kvetoucí větvičky citroníku. Ocitáme se spíše někde u Středozemního moře, v citronovém háji. Otrháme ty citronové květy, přidáme květy ibišku a vhodíme do černého čaje.
Na hladině plují květy ibišku a citroníku (lotos naštěstí necítím) a zahřívané čajem vydechují něžné, sladce voňavé, krémově hebké obláčky podbarvené jako dech jemným kouřem.
Nevím, jestli to dělají ty květiny, ale cítím tam lehounký nádech sladkých mandlí. Jak květy vadnou, ke slovu se dostávají třísloviny z čaje. Jen na chvíli, pak se květy rozpustí a vytvoří s čajem harmonickou krémovou směs.
Dřevo v základu lze spíše jen tušit, ale díky němu má vůně na čajovku skvělou výdrž – 5 až 6 hodin ji vnímám.
Ideální vůně pro letní ráno – uvařte si kvalitní černý čaj s kapkou mandlového mléka a špetkou sladké skořice, vyjděte s ním ven, do orosené, probouzející se zahrady, zavřete oči a zhluboka se nadechněte…

20130720_161816 (800x600)

 

A co vy, máte svou letní čajovku? Kterou byste mi doporučili?

mirka_podpis

Reklamy

5 thoughts on “• COMPTOIR SUD PACIFIQUE: Ecume de Thé (dáme čaj?)

 1. Já úplně nezavrhuji ani zelené čajovky od Elizabeth Arden, které jsi tuším myslela (Estée Lauder?!?). Čas od času, když chci použít nějakou absolutně neutrální vůni, co nikomu kolem mne nemůže vadit…
  Moje čajovka je teď Oolang Infini od Atelier Cologne. Ta by Ti možná za pokus stála.

  Liked by 1 osoba

 2. Ovocné čaje jsou skoro všechny na dvě věci – jabko a ibišek, ibišek a jabko, ibišek nebo jabko.. eh. Kdysi jsem je hodně kupovala, protože mi voněly, ale na chuť byly všechny na jedno brdo:(
  Tu pravou čajovku jsem si ještě nenašla, ale stále hledám, ideálně – kdyby to už mělo být z těch dražších, kdyby měla i trochu výdrž..

  To se mi líbí

 3. Oolang Infini tu mám ve vzorku a ještě jsem se k ní nedostala. O svátcích to napravím. A Tea for Two se zase vyrábí? Taky budu muset někdy zkusit..
  Nadělila jsem si pod smrk Escale a Portofino v testeru (zhoubná vášeň pro slepáky), tak doufám, že taky bude stát za to :).

  To se mi líbí

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s