• TOM FORD Noir Extreme a ALAIA Alaia: dva dobré důvody, proč zajít do parfumerky

Těch důvodů, proč jít do řetězcových parfumerií se moc nenajde. Přesto se občas v mainstreamu najde nějaká bílá ovce. Nebo spíš, v tomto případě, černá ovce mezi bezbarvými. Jde o poměrně vzácný jev, proto je třeba jej podchytit. Obě jsou novinky loňského roku a možná je znáte a máte otestované. Pokud ne, třeba objevíte něco nového a zajímavého (poděkování do komentářů, prosím).

Obě vůně jsou „pod obojí“, tedy unisex i když mě paní prodavačka v Douglasu přesvědčovala, že ne. Oni to oddělování stále striktně dodržují. Noir Extreme je uváděna jako pánská, ale vím, že si ji dámy s radostí kupují. A naopak oficiálně dámská Alaia je mnohými dámami zklamaně zavrhována jako příliš pánská.

Ford_Alaia

  • Tom Ford: Noir Extreme

Forda já prostě řadím do maistreamu ať si je oficiálně stále niche, pro mě ten kredit ztratil. Ale jeho starší věci, byť v současnosti prokazatelně reformulované, patří k pořád ještě k tomu lepšímu, co se v parfumerkách dá najít.

V prvé řadě přídomek „Extreme“ neberte vážně. Pokud chcete najít něco parfémově extrémního, nejen podle názvu, musíte zajít jinam, nebo zalovit v hlubších, starších vodách.

Fordovo pojetí „extrémní černé“ je líbivé, sladké a krémové dřevo, osekané o jakékoli nelibé polohy, které by mohly naše nosy vytlačit ze zóny pohodlí a donutit o vůni přemýšlet. Nebo si představte kafe a cigárko, ale pěkně v teple útulné kavárničky, u čokoládového dortíku. Jestli je tam něco extrémního, pak jedině právě ta sladkost dortíku. Na pozadí máslového vanilkového krému s ořechovým nádechem najdete ještě tabák a trochu (syntetických) dřev.

Ford uvádí jako jednu ze složek kulfi, což je něco jako indický nanuk. Krémový, mražený dezert na špejli s růží, mangem, kardamomem, šafránem a pistáciemi. Jak to voní dohromady teda nevím, ale některé tyhle složky se v Noir Extreme dají najít, jako právě kardamom a ta krémová mléčnost. Celé je to to namočené v teplé vanilkové ambře.

Zkrátka, pokud hledáte teplý sladký zákusek s trochou dřev a tabáku, jděte do toho. Je to útulná, příjemná vůně, silná tak akorát, abyste neobtěžovali okolí a s průměrnou výdrží.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

  • Alaïa Paris: Alaïa

Někdy se módním návrhářům, pro něž je parfém jen vedlejšák, podaří, co se už dlouho nedaří zavedeným značkám – vytvořit něco zajímavého. Třeba jediná vůně výrobce spodního prádla pro pin-up girls Fifi Chachnil, bohužel těžce sehnatelná, nebo Bottega Veneta se svou první stejnojmennou vůní (ty další už nebrat).

Vůni pro Azzedine Alaiu vytvořila parfumérka Marie Salamagne, která má na svém kontě skutečně úctyhodné portfolio, včetně pár Aqua Allegorií pro Guerlain, vůní pro YSL, Kenzo, Armaniho, ale i některých niche značek.

Tento její výtvor je postaven na vcelku zajímavém kontrastu slaných akvatických tónů a kůže. Něco jako motorkář u moře. Ne, to je moc drsný. Kožené tóny tady nejsou motorkářské, spíš kabelkové. Takže spíš nová kožená kabelka u moře. To zní jako ideál pro každou ženu, že? Ale tahle vůně je vhodná i pro muže. Pouze zpočátku se krátce mihnou sladší, květinové tóny a nos vám provětrá trocha pepře, ale pak už je to hlavně o kůži slaných tónech a pižmu.

Problém s touhle vůní je její prchavost. Výdrž je průměrná, ale hned krátce po aplikaci se vůně stáhne k tělu pro okolí bude neznatelná. Pokud vám ale nevadí přiživení během dne a máte v kanceláři spolupracovníky neholdující výrazným vůním, bude tohle ideální řešení. Denní, kancelářská a přitom celkem luxusní vůně. A flakon taky není k zahození.

Ford_Alaia2

 

Jestli vám niche stále nic neříká, neodvažujete se, či nechcete, jsou tady alternativy, které vás na cestu k niche stejně přivedou, protože není cesty zpět. A když už budete toho Forda zkoušet, schválně zkuste pro srovnání něco staršího – dámskou Noir de Noir nebo pánskou Noir bez přívlastků. Ford se ve slově „noir“ (francouzsky „černý“) asi vyžívá, ale rozhodně ty staré Noir jsou o hodně víc „noir“ než ty nové Noir.

mirka_podpis

5 komentářů: „• TOM FORD Noir Extreme a ALAIA Alaia: dva dobré důvody, proč zajít do parfumerky

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.