• LA VIA DEL PROFUMO 3: mafiáni a Arabové

Dnes pokračujeme s dalšími díly Dominique Dubrany, světoběžníka a parfémového kouzelníka z italského Montecolomba. Můžu říct, že co flakon, to solitér.

Arabia se jistě dá označit jako orientální, nicméně mně se jeví spíš jako originální spojení fougère s kořením. Proto ji taky vnímám jako pánskou. Ta kořeněná část zprvu vyvolá představu přípravy na zavařování okurek, což sice může znít u parfému sprostě, ale ono to tak není, Arabia voní příjemně. Jemně tu převládá tón nového koření, a ten je v parfémech zřídka k vidění (cítění), vzpomenu si snad jedině na Incognito od Rouge Bunny Rouge. Se vším respektem je třeba říct, že Dubrana si s tímhle osobitým aromatem poradil v Arabii ještě lépe než Shyamala Maisondieu ve výstředním Incognitu, v podání Profuma nikdy nezačne unavovat, ani si neukradne celý parfém pro sebe.
Podle ofiko složení tam sice vůbec není, stejně jako nezbytný fougère atribut – levandule, ale co byste chtěli, já to tak prostě cítím. Levanduli tedy vyloženě ne, ale ten pánsky působící dojem holičství s napěněným holicím mýdlem na kušnách zákazníků tam je. Skvělá varianta dárku pro náročnějšího konzervativního muže, zvyklého na Azzaro nebo Kouros. Tohle mu zapadne do vkusu, je to stejně skvělé a v okolí několika set kilometrů to zaručeně nikdo nemá (La Via del Profumo se, jak víme, dá koupit jen a pouze na stránkách výrobce).

wp_20170131_21_40_52_pro-2

Nečekal jsem, že Tawaf bude o bílých květinách. Zprvu jsou pěkně drsné, nestydatě indolické a smísené s pryskyřicemi, které jim propůjčují punkovost. Teprve až když se jasmín uklidní a odloží megafon, vystoupí z pozadí labdanum a myrha. Oproti své počáteční nakyslosti jsou teď uhlazené a spolu s jasmínem vyzařují klid a teplo. Indoly vyvanuly, ale mám pocit, že v pozadí rozeznávám jakousi živočišnost – možná jde jen o můj dojem, nebo je to jeden z efektů propojení těch přírodních pryskyřic a jasmínu. Autor měl v úmyslu Tawafem vyjádřit ducha arabského lidu; z mého pohledu je to hezká pocta bílému kvítku jasmínu, plná a opravdová, ukazuje jeho krásu takovou, jaká je – ber nebo nech. Nosu, naladěnému na hezounký jasmín se syntetickými volánky od Bvlgari myslím moc lahodit nebude. Těm, kteří oddaně obdivují aroma bílých květin nebo jsou jen unavení přemírou aromachemikálií, patrně kápne do noty.

Palermo/Don Corleone – hořká vanilka s drsným srdcem a potlačenou chutností. Vlastně je čemukoliv gurmánskému dost vzdálená. Skoro ušmudlaná, s nádechem kouře, ale pořád je to vanilka, takže přes jistou neotesanost je v ní přítomna laskavost. Ta hořká část je zelená, je to masivní green-tón v takové koncentraci, že hořkne. Jenže do Palerma je vpletený moc šikovně – to, že jde vlastně o zeleň, jsem objevil až při třetím testování.
Je to ta nejzvláštnější vůně z této várky Profumo a lituju, že venku panují únorové teploty. Tenhle parfém potřebuje horko, ostatně je zjevné, že pan D. věnuje Palermo Sicílii, kterou podle svých slov miluje. Ven s ním (s parfémem, ne s Dubranou) teď nemá smysl chodit a vyhřátá místnost prostě neumožní Palermu dostatečně rozkvést. Očekávám, že jakmile Palermo dostane příležitost smísit se s aspoň dvacetistupňovým vánkem, čechrajícím listí stromů, vydá ze sebe to kouzlo, jež zatím jen tuším. Ale jsem si jist, že tam je, vím to.
Na cestu do Palerma si tedy ještě počkám. A moc se na ni těším, když je ten reklamní aroma-leták v malé lahvičce tak lákavý.

wp_20170205_11_19_47_pro-2

 

Ty z vás, kteří by snad na základě nadšené chvály v mých úvahách zvažovali investici (ne právě malou) do setu vzorků, raději předem upozorním, že La Via del Profumo není pro každého. Musíte být nadšenci do parfémů, to zaprvé. Dalšími síty, kterými byste měli projít, než se rozhodnete podívat se Dubranovi na zoubek, jsou jednoznačná náklonnost k přírodním surovinám, otevřenost vůči nestandardnímu a originálnímu přístupu parfuméra a odvaha jít ke kořenům. Pokud takoví nejste, budou se vám vůně od Profuma zdát obyčejné až hrubé, nebo možná příliš divné.
Jestliže se vám moje charakteristika práce Dominique Dubrany jeví věrohodnou a láká vás to, jděte do toho. Pravděpodobně vás čeká radost a vytržení.

Kompletní recenze La Via del Profumo najdete pod odkazy:

  1. Začalo to u tabáku
  2. Chlupatí muži pijí mlíčko
  3. Mafiáni a Arabové

2 komentáře: „• LA VIA DEL PROFUMO 3: mafiáni a Arabové

  1. Dobrý den, děkuji za seznámení s touto zajímavou firmičkou, jejíž web jsem před nedávnem zevrubně prostudoval, je, mimo jiné, studnicí zajímavých informací o přírodní parfumerii. Dokonce Durbano pořádá kurs parfumerie, ale jelikož není možné se předem dozvědět cenu a je nutná vynikající znalost angličtiny, zdá se, že taktéž nebude jen tak pro někoho, jako jeho parfémy. Teze uváděné jím na jeho webu jsou dost zajímavé, v podstatě nahlíží na parfém zejména z na základě jeho vlivu na člověka, jeho psýché a zdraví, z toho vychází, že uznává pouze přírodní složky, které, jako jediní, jsou podle něj jsou bioaktivní a tedy aromaterapeutické. Moderní, syntetická parfumerie je jen kšeft , marketing a podvod, navíc velké firmy ovládají IFRA a díky jejím nařízením manipulují trhem sledujíce své vlastní zájmy. Ssyntetické složky žádné účinky nemají a tudíž jsou prakticky bezcenné. Dle mého názoru jsou některá jeho tvrzení diskutabilní a těžko prokazatelná, je samozřejmě pravda, že pachy a vůně nás ovlivňují, nakolik je ale vcelku nejasné a neprokázané, jejich účinky jsou natolik subtilní, že se klidně mohou schovat do placebo efektu. Když píšete ve své recenzi, že slovo Pheromone ve stejnojmeném parfému neznamená totéž jako feromon, coby atraktor opačného pohlaví, není to úplně pravda, co jsem se dočetl, Durbana považuje mnohé přírodní složky parfémů za přírodní feromony, tedy látky mající schopnost ovlivňovat naše chování a to zejména chování týkající se rozmnožování a některým z nich (ambergris) dokonce přiznává hormonální aktivitu. Toto prosím neberte jako nějaké poučování, spíš doufám, že Vás vyprovokuji k diskusi o tomto zajímavém výrobci a jeho práci. Co jsem ale hlavně chtěl říct , je to, že ačkoliv teze a informace uvedné na jeho webu vypadají logicky a přitažlivě, obávám se, že pro mnohé naše nosy, zhýčkané komerční parfumerií, budou jeho kreace těžko snesitelné, což je v kostce to samé, co jste psal Vy. Mám prostě obavu, že pokud si něco objednám, budu zklamaný, jako už mnohokrát, ačkoliv nějaké zkušenosti s niche parfumerií mám.

    To se mi líbí

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.