• Co to je…CALONE, vůně moře, slané vody, OZONICKÝ tón?

  • Co to je CALONE?

Moderní molekula, kterou v roce 1966 vynalezl Pfizer jako náhradu přírodního absolutu ze zelených řas, který je extrémně drahý. Calone dodává kompozicím pocit VODNATOSTI, sám voní jako nasládlá okurka. Když se spojí s ovocem, je z toho vodní meloun, když s kytkami, vyjde vám leknín nebo lotos, když s bylinkami a trávou, dostanete mořskou vodu a pláž. Můžete ho zastihnout také pod jménem „keton vodního melounu“. V přírodě je složkou feromonů hnědých mořských řas (to potřebujete vědět).

  • Jak voní SŮL a SLANÁ VODA?

Nijak. Sůl nemá žádný pach, ani minerální. Ale spousta lidí, když mluví o „slané vodě“ nebo „slaném vzduchu“ mají na mysli „mořskou vodu“ a „mořský vzduch“. A to už vůni má.

  • Co to je MOŘSKÁ VŮNĚ?

Mořská vůně je právě kompozice calonu a dalších složek, které tvoří prostředí okolo moře: zeleň (geranium, šalvěj, bazalka, bobkový list) jako řasy, minerální vůně jako písek a skořápky korýšů (např. suché koření, jako pepř, koriandr nebo mentolové složky, např, jehličí, máta), může tam být také ambra (tedy syntetický Ambroxan), svěžest (cistrusy) a zcela výjimečnou pozici má v mořských vůních levandule, která je svěží a zároveň kovově studená. Někdy se přidává i trochu živočišné, tedy „rybí vůně“, pach tlejících řas – to zastoupí živočišné složky (cibet, pižmo). Přidávají se i železité tóny (habanolid) a ozonické tóny pro vzdužnost. Bavíme se o složkách buď přírodních, nebo samozřejmě syntetických, pro jejichž vyjmenování tu teď není prostor.

 

  • Co to je OZONICKÝ TÓN?

Další molekuly honosící se jmény jako pro řecké bohyně: Floraozone, Azurone, Ultrazur… se přidávají ke Calonu, tak aby se posílil dojem jeho svěžesti, perlivosti. Calone sám o o sobě ozonický efekt má, ale další látky ho můžou ještě zvýšit.

Na Calonu je založený Davidoff Cool Eater Woman, z dalších vůní ho obsahuje např. Christian Dior Dune, Issey Miyake L’Eau d’Issey, L’Eau Par Kenzo woman, Ralph Lauren Polo Sport Woman, Rochas Aquawoman a asi milion dalších.

Pokud si nosíte v hlavě nezodpovezené otázky a záhady, podívejte se do naší rubriky CO TO JE… v parfumerii?,  jestli nenajdete odpověď, anebo se zeptejte v komentářích, co by vás zajímalo. Rádi odpovíme!

 

Reklamy

5 thoughts on “• Co to je…CALONE, vůně moře, slané vody, OZONICKÝ tón?

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.