• Co to je…Ambra, Amber, Ambergris?

 

  • Co to je AMBER?

Název ambra, anglicky amber, v parfumerii je velmi zavádějící. Jednak proto, že doslovný překlad z anglického „amber“ je jantar a také proto, že se pod tímto názvem skrývá celá velká skupina parfémových složek. V moderní parfumerii je ale pod touto složkou nejčastěji myšlena směs vonné látky extrahované z jednoho či více druhů pryskyřic s vanilkou. A právě proto, že takto vzniklá tekutina má zlatavě-hnědou, jantarovou, barvu a asi i pro stejný původ (pryskyřice) dostala své jméno po jantaru. Už dávno před moderní parfumerií se ale tyto pryskyřice využívaly jak k parfémování, tak k vykuřování, do kadidelnic.

V naprosté většině se ambra dává do základu a parfémům dodává hloubku, stabilitu a orientální nádech. Voní teple, měkce, BALSAMICKY, trochu dřevitě, podle množství vanilky sladce a někdy s přídavkem kouře, nebo jehličí. To závisí na typu použité pryskyřice.

Takže pamatujte, že JANTAR SÁM O SOBĚ, TEDY ZKAMENĚLÁ PRYSKYŘICE, SE V PARFUMERII NEVYUŽÍVÁ.

 

  • Co to je PRAVÁ AMBRA, ŠEDÁ AMBRA, AMBERGRIS?

Pravá, také šedá, ambra (anglicky Ambergris) je něco docela jiného. Pochází totiž z velryby, konkrétně vorvaně. Traduje se, že je to zvratek, výměšek, někdy dokonce sperma, ale není to tak. Ambergris vzniká pouze při vzácném onemocnění části zažívacího traktu velryby. Tehdy se v tenkém střevě hromadí nestravitelné zbytky potravy (nejčastěji zobáky chobotnic) a společně s exkrementy zahušťují až do podoby kamene. Ven se ambra dostane až když velryba zemře. Ani to samo o sobě ještě nestačí ke vzniku pravé ambry. Následovat musí nějaký čas vývoje ve vodě, kdy je výměšek, plovoucí na hladině, vystaven povětrnostním podmínkám a samozřejmě mořské vodě. Dojde k několika chemickým reakcím, průniku slané vody i absorpci pachů z okolí. Čím delší pobyt ve vodě, tím světlejší odstín barvy a jemnější vůně. Pach černé (čerstvé) ambry je nesnesitelný.

Výsledkem je „plovoucí zlato“, pravá, nebo také šedá ambra, složka v parfumerii jedna z nejdražších a nejméně dostupných. Samozřejmě záleží na stadiu vývoje, ale obecně je její vůně popisována jako balsamicky sladká, sametová s animálními tóny a samozřejmě dotekem slaných mořských tónů.

Je tak vzácná a drahá, že veškeré zásoby, které se najdou, jsou skoupeny a mizí někde na Blízkém a Středním východě. V parfémech nám dostupných se nevyskytuje a je nahrazována právě pryskyřicemi a nebo syntetickými látkami.

vlastnoručně vyfocená velryba v Monterrey, Kalifornie (blíž se k nim nesmí, na rozdíl od delfínů, těm jsme jezdili po hlavách)

 

  • Jaké pryskyřice se tedy nejčastěji za „nepravou“ ambrou skrývají?

 Labdanum: nejčastěji používaná, pochází z rostliny Cist ladový (Cistus ladanifer), rostoucí na jihu Evropy a severu Afriky a prý se sbirá tak, že se sundává z kozí srsti, kam se nalepí, když se kozy pasou kolem těchto rostlin. Voní po lese a sušeném ovoci.

Benzoin: pochází paradoxně ze stromu druhu Styrax (ambroň), jeho vůně je měkčí, sladší, jemnější, do vanilkova.

Styrax: pochází z jiných odrůd stromy Styrax, vůně je kořenitá, skořicová, sladce teplá

Tolu a Peru balzámy: obojí pochází ze stromu Myroxolon pěstovaném hlavně v jižní Americe, liší se od sebe způsobem získávání a následně i vůní.

 

  • Co je to Ambroxan (Ambroxide, Ambretone, Ambre Extreme atd.)?

Ambra, ať už pravá, či „nepravá“ je čím dál častěji nahrazována syntetickými látkami ze skupiny „Ambroxanů“ (každý výrobce si pojmenuje podle sebe) a ty jsou také častěji viditelně přiznány v seznamu složek. Ale ačkoli molekuly jsou stejné, s přírodním zdrojem nemají nic společného a někdy mohou být pro citlivější nosy pěkně drsné, když je parfém některým z nich „předávkován“.

Obecně ale platí, že to jako amatér nepoznáte. Musíte však počítat s tím, že ve většině evropských parfémů žádná ambra není.

Pokud si nosíte v hlavě nezodpovezené otázky a záhady, podívejte se do naší rubriky CO TO JE… v parfumerii?,  jestli nenajdete odpověď, anebo se zeptejte v komentářích, co by vás zajímalo. Rádi odpovíme!

 

 

Reklamy

6 komentářů: „• Co to je…Ambra, Amber, Ambergris?

  1. Pingback: • Co to je…Ambra, Amber, Ambergris? | Gold Digest

  2. Pingback: • LOSTMARC’H: No. 1, No. 2 a No. 3 (ševče, drž se svého kopyta?) | frangipani.cz

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.