• Posvátný olej: Čím voní hlavy pomazané?

Letos v lednu byl odvysílán velmi zajímavý a raritní dokument na BBC týkající se korunovace královny Alžběty II. Raritní, protože poprvé (jakože fakt poprvé!) v historii byl zveřejněn, natočen, vyfotografován flakon s posvátným olejem používaným ke korunovaci panovníků Velké Británie. Dokument byl jedinečný i z dalších důvodů: královna se, poprvé a docela vtipně, rozhovořila na téma pozadí korunovace své i otcovy, kterou zažila jako dítě.

Když projedete videa z korunovace, zjistíte, že … nic. Samotné „pomazání“ je natolik posvátná a intimní (ve smyslu mezi člověkem a bohem) záležitost, že se se odehrává mimo zraky přihlížejících. I kamery se diskrétně odvrátily.

Ta úcta mě fascinuje. Žijíc v zemi, kde už snad i  toto slovo, „úcta“, bude vymazáno ze slovníku, se mi chce až brečet. Poprvé po 65-ti letech… No, nic, popojedem, jednou, snad, bude líp.

Mezi uctívači značky Guerlain dokument způsobil pořádný poprask. Lahvička ukrývající posvátný olej a z níž se posvátný olej při korunovaci přelévá do speciální zlaté ampule ve tvaru orla, byla nápadně podobná „domečkovému flakonu“. A krabička dojem potvrdila. V jednom mají pravdu: flakon se nepodobá, flakon (a krabička) je totožný s vintage balením vůně Mitsouko. Ukrývají ovšem něco mnohem, mnohem vzácnějšího.

Trocha historie vás nezabije

Nejvyšší parfumér

Složení oleje, kterým byla při korunovaci pomazána králova Alžběta a který je pečlivě uchováván ve westmisterském opatství,  je odvozeno od složení oleje, které se používalo v 17. století. Historie posvátný olejů, používaných k vysvěcení hlav pomazaných ovšem sahá ještě mnohem hlouběji. Vlastně až do biblických dob, k samotnému Mojžíšovi.

Podle všeho bůh miluje vůně. Nejen že se celou biblí vine voňavé téma v podání myrhy, kadidla, koření a mnoha dalších ingrediencí, ale bůh sám nadiktoval Mojžíšovi vzorec k prvnímu posvátnému oleji, který mají Židé používat k vysvěcení nejen osob, ale i předmětů používaných k náboženským obřadům. První posvátný olej se měl skládat z olivového oleje a směsi jemného koření: myrhy, skořice, cukrové třtiny a květů akácie. Jehova však zároveň zdůraznil, že není třeba dodržovat přesné složení.

Pomazání olejem používané jak východními, tak i západními církvemi se postupně rozšířilo po celém světě. Zpočátku mělo význam nejen liturgický, ale uzdravující. Už Ježíš naléval do ran víno a olej. Víno zřejmě jak dezinfekci a olej k léčbě.

Postupně však léčebné využití, hlavně v římsko-katolické církvi mizelo a význam pomazání se přesouval pouze do oblasti liturgické.

Běžte s tím pryč, smrdí to

Ve spojeném království osudy posvátného oleje odrážely osudy rozdělené církve. Střídání protestantských a katolických panovníků mělo za následek změny receptur, protože původní olej mohl ztratit svou sílu, moc v rukou těch druhých (protestantských/katolických) kněží. Vždy však složení sledovalo náboženské konotace.

Prvním panovníkem, který dal přednost hledisku estetickému před náboženským byla Alžběta I., která údajně poslala kněží i s olejem do háje větou“ „Běžte s tím pryč, smrdí to“. Pomazat se ale nakonec nechala.

Karel I. si nechal vytvořit voňavější olej, dle vlastního vkusu,líbivější, bližší tehdejšímu vkusu. A toto složení je neblíže tomu, jaké bylo použito i ke korunovaci Alžběty druhé.

Přirozená i nepřirozená zkáza

Autorem receptu na posvátný olej pro Karla I. je švýcarský lékař, Theodore de Mayerne, který se staral o zdraví královské rodiny. Společně s lékárníkem Nicholasem le Myrem umíchali velké množství oleje, které mělo sloužit ke korunovaci mnoha generací panovníků. S čím však v sedmnáctém století nepočítali byla koagulace a německé hloubkové pumy. Mimochodem o de Mayernem se traduje, že byl zároveň tajným agentem.

Přesto, že byl nově vytvořený posvátný olej  pečlivě uchováván, nevyhnul se přirozené chemické zkáze a tak musel být v dlouhé linii anglických panovníků několikrát obnoven. Neunikl ale ani zkáze nepřirozené – náletům za druhé světové války.

Před korunovací královny Alžběty II. se tak muselo přistoupit v vytvoření nové dávky. problém byl, že společnost, která se o dodávání královského oleje starala, podlehla zkáze rovněž. A s ní pravděpodobně i přesný vzorec složení. Jak se jej podařilo obnovit a jestli vůbec, v tom se zdroje různí, každopádně autorem obnoveného složení je chemik J.D. Jamieson ze společnosti Savory & Moore Ltd.

Co se skrývalo pod baldachýnem?

V ten slavnostní den roku 1953 přihlíželo události ve westminsterském opatství nejen asi 8000 účastníků korunovačního ceremoniálu, ale poprvé v historii i televizní kamery. Když však došlo k samotnému pomazání, byl přinesen baldachýn a nejposvátnější část ceremoniálu byla ukryta před zraky diváků.

A tak se až po 65-ti letech dozvídáme, že královna byla pomazána na rukou, prsou a hlavě posvátným olejem složeným z olivového a sezamového oleje s příměsí pomerančových a jasmínových květů, růže, skořice, šedé ambry, benzoinu a cibetu.

Zasáhne IFRA?

Tak mě napadá, co na to IFRA, PETA, EU a podobní ochránci všeho možného i nemožného? Čím bude pomazán budoucí panovník aby se nám neosypal?

Možná parfémem Britannia od Roja Dove. Ten Roja vytvořil k šedesátému výročí usednutí Alžběty II. na trůn a jehož složení je inspirováno právě královským korunovačním olejem. Protože jiné využití tohoto parfému si při ceně 600 EUR za flakon neumím představit.

Ne, Britové mají rozum, olej je pečlivě uschován a bombardování snad nehrozí. Takže jen doufejme, že princ William není alergik.

 

Reklamy

10 komentářů: „• Posvátný olej: Čím voní hlavy pomazané?

  1. Tak už jsem v Moskvě. Hotel Cosmos, kde jsme měli být původně ubytovaní před pár dny začal hořet. Naštěstí nám změnili ubytování a bydlíme v centru Moskvy. Jinak naše koncerty mají obrovský úspěch a asi sem budeme jezdit častěji. Pa a srdíčko

    Liked by 1 osoba

  2. Pingback: • Nejstarší parfém na světě? | frangipani.cz

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.