• We’re all living in Amerika, Amerika ist wunderbar: 2. New York neparfémový

Jak jsem slíbila, pokračování New Yorku je tady. Tentokrát se to nebude týkat parfémů. Ale ani těch profláknutých turistických cílů. Jasně, že jsme je oběhli, ale vy si o nich můžete přečíst asi tak na miliónech různých míst, kde budou určitě popsány mnohem lépe, než bych je popsala já. Takže tady je takový časově neuspořádaný pel-mel střípků z New Yorku tak, jak tohle město zaujalo mě.

Svůj pobyt v New Yorku jsme zahájili předávkováním v Central Parku. Přijeli jsme totiž 23.11.2016 právě v den, kdy v Čechách a na Slovensku proběhla akce předávkování homeopatiky. Zapojili jsme do akce New York a celé to Oscillo-cosik jsme poctivě snědli na posezení s krásným výhledem na Manhattan.

Ubytovaní jsme byli ne přímo v New Yorku, ale vedle, v Newarku. Newark má „atmosféru“. Doporučuju tam chodit minimálně ve dvou a za světla. I tak můžete být svědky ledasčeho a doufat, že nebudete i účastníky. Je to typický příklad jak dopadne místo, kde … (nechci aby nám zabanovali blog). Nápovědou budiž, že už hezkých pár desítek let tam starostují výhradně afroameričané a nemálo z nich ukončilo svou kariéru za mřížemi. I když, vlastně, my s naším nynějším „premiérem“…

IMG_2690

Poprvé v Newarku jsem viděla vybydlený mrakodrap. A přitom jsou to nádherné stavby z třicátých let ve stylu art deco, podobně jako Empire State Building. Nebo zavřené kino, ze stejné doby, jak vystřižené z nějakého černobílého filmu.

Když jsem u těch filmů, jedno z míst, které jsem prostě musela vidět byla čtvrť Upper West Side. Z amerických filmů získáte dojem, že všichni Newyorčané bydlí právě zde. Ve kterémkoli záběru, kdy hrdina vchází, či vychází z domu, uvidíte právě tyto typické schody a domy. Ve skutečnosti je to ale jedna z nejdražších adres a bydlení se zde dědí z generace na generaci a není jednoduché je sehnat, byť byste ty miliony dolarů měli.

Ještě dražší adresa asi bude v Soho. Aspoň podle ceny čaje v baru. Asi jsem si to spletla s Londýnem. V Londýně je Soho čtvrť umělců, v New Yorku je to čtvrť značkových butiků a velmi drahého bydlení.

Možná si vzpomínáte na mou story s ježděním na erárních kolech po Paříži. Tenhle systém funguje víceméně stejně ve městech po celém světě. Včetně Ameriky. Pro přesun do Soho jsme tedy také zvolili kola. Ten den se to ovšem neukázalo jako nejlepší nápad. Teplota zhruba dvanáct stupňů a silný vítr způsobil, že než jsme do Soho dojeli, byli jsme zmrzlí jak preclíci. Vynutila jsem si proto návštěvu nejbližšího pohostinství za účelem ohřátí. Logická volba byl čaj. Krásně naservírovaný, to sice ano, ale na čaj za dvacet dolarů asi hned tak nezapomeneme. Budiž nám aspoň útěchou, že barman se dost vymykal svými znalostmi běžnému vzorku obyvatelstva. Věděl, kde je Česká republika, navštívil Německo a považte, že věděl a uznával (!) fakt, že Budweiser se původně české pivo!

I kdybyste se v NYC jen mihli, tak High Line prostě musíte vidět! Podle mě je to jedno s nejzajímavějších míst. Jde o starou, už nepoužívanou nadzemní dráhu, místy dokonce vedoucí i skrz budovy, která se dochovala v délce cca 2,5km. Někdo měl ten spásný nápad, aby se využila místo stržení. A tak vzniklo něco jako park. Zbytky kolejí zarůstá zeleň, přibyly chodníky, posezení i poležení a různá umělecká i „umělecká“ díla. Tahle procházka stojí zato.

Když vás unaví přeplněný Manhattan, zajeďte si lanovkou na Roosevelt Island.  Samotná jízda lanovkou přes East River je zážitek a na ostrově je klid. I když tam kdysi byl nechvalně známý blázinec, dnes je z něj luxusní bydlení. Jinak tam najdete hlavně hřiště, ale i maják, park a třeba něco k jídlu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kdyby se vám nechtělo platit devadesát babek za vyhlídku Empire State Building, je tu ještě Top of the Rock, vyhlídka v Rockefellově centru. Oproti Empire State uvidíte nejen celý Manhattan, ale i Central Park. A přitom si můžete i zabruslit a najít českou vlajku v lesu vlajek národů OSN.

 

New York Rockefeller centre

New York Rockefeller central park

Central park z vyhlídky Top of the Rock

New York Rockefeller

Tamto dole je ve skutečnosti velká katedrála

 

Na slavné náměstí Times Square doporučuju zajít večer, po setmění. Bude tam sice asi tam milion lidí, ale ty reklamy líp vyniknout a až se najíte krevet v Bubba Gump, můžete zakončit den v některém z barů na Brodwayi.

 

O nahatém kovbojovi u Trump Tower asi slyšel každý. Netušila jsem ale, že je tak kontaktní. Byli jsme tak zrovna když vrcholila volební kampaň. Tak asi proto.

20161023_161326206_iOS

Ground Zero (památník na místě, kde do září 2011 stály mrakodrapy World Wide Centre) je působivý.

20161024_134858096_iOS

A to už se sem nevejde Wall Street, Battery Park, socha Svobody, Brooklynský most a Ďáblova kuchyně a další spousta míst, které stojí za vidění a zažití. Ale nejlepší, je to zažít na vlastní kůži. Běžte do toho.

mirka_podpis

 

5 komentářů: „• We’re all living in Amerika, Amerika ist wunderbar: 2. New York neparfémový

Nebuďte sprostí, lidi.

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.